DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 29.06.2010 10:25:00 

Sbor dobrovolných hasičů Uhřičice

Požární sport
 
Co je to požární sport? 
 
_______________________
 
Všeobecně o požárním sportu
 
-Požární sport patří neodmyslitelně spoustu let k hasičům. Široká veřejnost sice ví, že hasiči jezdí na nějaké své soutěže, avšak neví, co na nich dělají. Proto Vám nyní přiblížím naše zúčastňování na soutěžích. 

Požární sport dělíme na dvě kategorie. První kategorii tvoří postupové soutěže a druhou kategorii tvoří nejrůznější soutěže v požárním sportu, které nejsou nijak spojeny s postupovými soutěžemi. Jedná se zejména o různé soutěže v požárním útoku. Postupové soutěže jsou založeny na struktuře Moravské hasičské jednoty (dále jen MHJ), která je občanským sdružením dobrovolných hasičů působící na Moravě a hasičský sbor v Citově je její součástí. Abyste pochopili, jaký je postupový klíč, musíte znát trochu strukturu MHJ. 

Struktura MHJ je tvořena jednotlivými územními celky, které mají své výbory. Mezi ty nejmenší územní celky patří okrsky. Okrsek je tvořen hasičskými sbory, nacházející se v nejbližším okolí vzniku okrsku. Náš sbor je součástí okrsku Brodecko. Mimo našeho sboru pod něj spadají sbory Císařov, Čelechovice, Kokory, Luková, Nelešovice a Rokytnice. Větší územní celek tvoří okres, kde jsou zahrnuty všechny okrsky se sbory daného okresu. V našem případě se jedná o okres Přerov. Posledním a tedy i nejvyšším uzemním celkem je Moravská hasičská jednota, která má své prezidium a je dvou zmíněným celkům nadřazené. 

V postupových soutěžích je postupový klíč takový, že pokud se chce sbor zúčastnit postupových soutěží, které končí Mistrovstvím České republiky, musí se nejprve zúčastnit okrskového kola. Z okrskového kola postupují tři družstva na okresní kolo, odkud postupují buď tři, nebo čtyři družstva. Proč tomu tak je? Někdy bývá malá účast na vyšších soutěžích, a proto z početnějšího okresu postupují čtyři sbory, což je dáno novými pravidly. V našem případě, tedy okresu Přerov, postupují na Přebor MHJ čtyři družstva. Zde by končily postupové soutěže v rámci MHJ. Jenže existuje dohoda mezi Českou a Moravskou hasičskou jednotou o Mistrovství České republiky obou jednot. Na Mistrovství České republiky postupuje pět družstev z obou jednot. Zde se dostáváme i k věci, kolik vlastně organizací dobrovolných hasičů existuje. Existuje Česká hasičská jednota, Moravská hasičská jednota a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (dále jen SH ČMS). SH ČMS nemá s našimi postupovými soutěžemi nic společného, takže se jich jeho sbory zúčastnit nesmí a my též pochopitelně jejich postupových soutěží. Avšak výjimku tvoří druhá kategorie soutěží, o které se zmíním později.
 
 
 
Jaké disciplíny patří do postupových kol??
 
Dle pravidel požárního sportu patří do disciplín požárního sportu běh jednotlivců na 100 metrů s překážkami, štafeta na 4 x 100 metrů s překážkami a požární útok. 

Běh jednotlivců na 100 metrů s překážkami 

Disciplína, kde jednotlivec ze soutěžního družstva musí na 100 metrech přeskočit dvoumetrovou bariéru, uchopit hadice smotané hadice, přeběhnout kladinu, spojit obě hadice do sebe, rozmotat hadice, připojit jednu hadici na rozdělovač a druhou na proudnici, se kterou závodník běží do cíle. Nesmí však být na hadicovém spojení být nic rozpojeno a závodník musí proběhnout cílovou čarou. Celá disciplína bývá obvykle startována výstřelem z pistole a je elektronicky měřena. V případě nesplnění nějaké překážky je pokus nehodnocen, i když závodník proběhne cílem. V postupových soutěžích každý závodník může tuto disciplínu běžet celkem 2x. Na soutěžích ji obvykle běží 4 – 7 členů družstva. To je však dáno propozicemi na danou soutěž, které si určí po schválení pořadatel.
 
 
 
Štafeta na 4 x 100 metrů s překážkami 

Tato disciplína tvoří organizovanou disciplínu družstva. Této disciplíny se zúčastní čtyři členi družstva. První člen družstva na výstřel pistole startuje s žebříkem v ruce a se štafetovou proudnicí. Běží zhruba 20 metrů, musí zakotvit žebřík na domečku, vylézt na něj a překonat domeček. Dále běží a v předávacím území předává štafetu – štafetovou proudnici druhému členu družstva. Ten už překonává dvoumetrovou bariéru. V dalším předávacím území předá štafetu dalšímu závodníku, který musí vzít hadice, přeběhnout kladinu, spojit obě hadice do sebe, rozmotat hadice, připojit jednu hadici na rozdělovač a druhou na proudnici, se kterou závodník běží do území, kde ji může rozpojit a dále běží do předávacího území, kde předá štafetu poslednímu členu družstva, který má za úkol hašení požáru, který tvoří uhašení nádoby s hořící petrolejí. Po zdárném uhašení beží do cíle. Pokus je opět měřen elektronicky. V našich podmínkách se disciplína pro prvního závodníka v nižších kolech jako okrskové či okresní kolo může lišit tím, že místo domečku se překonává proskočení okna. Ve vyšších soutěžích jako Přebor MHJ či Mistrovství České republiky už je domeček. Zatím tomu bylo tradicí, že na všech postupových kolech dobrovolných hasičů se místo hašení provádělo přenášení hasičského přístroje. Hašení se provádí spíše na postupových soutěžích Hasičských záchranných sborů. Družstvo může tento pokus opakovat v celku 2x, avšak při Přeboru MHJ či Mistrovství České republiky musí být celková obměna skupiny, která poběží štafetu. Při nižších soutěžích jako okrsek či okres se může štafetu opakovat maximálně jeden člen družstva.
 
 
 

Požární útok 

Tuto disciplínu běží sedm závodníku z družstva. V časově měřeném úseku je za úkol družstva položeno spuštěný čas startovací pistolí zastavit nastříkáním dvou terčů, vzdálené 100 metrů od startu. Po startu všech sedm závodníků běží k tzv. „základně“ o rozměru 2 x 2 metry, na které si před tím družstvo v časovém intervalu pěti minut nachystalo všechny potřebné pomůcky pro zdolání této disciplíny. Uvádím, že tento seznam pomůcek je dán pravidly požárního sportu a nelze jej obměňovat. Na této základně je nachystána hasičská stříkačka, hadice, 2 proudnice, rozdělovač, 2 savice a sací koš. Úkolem prvních dvou členů družstva je spojit savicové vedení (savice a sací koš) a připojit jej na hasičskou stříkačku. Plnění vodou se běžně provádí rychlým rázem koše, sešroubený s první savicí, do předem připravené kádě s vodou. Kvůli vztlakové síle vody v kádi se savice naplní vodou. Nyní dochází k celému spojení celého sacího vedení. Strojník u stříkačky už ovládá čerpání vody a vhánění vody do hadic. Během „nasání vody“ musí ostatní 4 členi družstva spojit předem nespojené hadice a rozvinout hadicové vedení. První člen zajišťuje rozmotání prvních třech hadic od stříkačky širšího průměru. Další člen běží s rozdělovačem a poslední dva běží tzv. „proudy“. Každý z nich má připojené své dvě tenčí hadice, než u stříkačky, na rozdělovač a musí na stříkací čáře pomocí síly proudu vody z proudnic strefit vypínací terče časomíry. Každý z obou „proudů“ musí sestřelit svůj terč a nesmí si v sestřelování vzájemně pomáhat. Po rozsvěcení signalizačních světel u časomíry končí požární útok.
 
 
 
 
Ještě existuje výstup na čtyřpodlažní věž pomocí žebříku, avšak dobrovolní hasiči se těchto soutěží nezúčastňují.
 
  
 
Druhou kategorii soutěží tvoří zejména různé soutěže v požárním útoku. Náš hasičský sbor se zúčastňuje soutěží Velké ceny okresu Přerov MHJ, ale i jiných různých soutěží, kde organizace není pod záštitou MHJ. V dnešní době existuje v České republice tolik typů různých velkých cen, lig či jen pohárových soutěží, že je velmi těžké jezdit na všechny soutěže jenom v našem regionu.
 
 
 
 
 
                                                                                                                                           
 

Zdroj:Strány SDH Citov

 
 
_______________________
 
 
 
 
 
Parfemy.cz Parfemy.cz Parfemy.cz Krasa.cz Prozdravi.cz Hodinky.cz Hodinky.cz Sperky.cz NakupniCentrum.cz NakupniCentrum.cz
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek